Lokalita

Koleno. Dnes už Dom Nuvo.

Rušné miesto v centre Čadce, ktoré spája Palárikovu a Májovú ulicu. Domáci hovoria, že sú na Kolene, alebo si v autobuse pýtajú lístok na zastávku „štátne majetky“. Miesto, kde si mnohí z nás odstáli dlhé hodiny, dostane teraz nový vzhľad aj funkciu.

Item 1 of 1

Dom Nuvo

Dom pre idey. Okolie pre ľudí.

Dom Nuvo je jednoduchý a variabilný. Má minimalistické línie a prvky, ktoré reagujú na lokalitu a jej využitie. Prízemie je odstúpené, zväčšuje a otvára priestranstvo pred budovou. Uľahčuje pohyb v zlom počasí, a tiež rozširuje verejný priestor pri zastávke. Tehlová fasáda s vystupujúcim detailom odlišuje Dom Nuvo. Spolu s betónovým skeletom nesie odkaz industriálnej histórie Čadce. Takto projekt zapadá do kontextu mesta, do jeho histórie, aj do jeho budúcnosti.

Item 1 of 5

Verejný priestor

Budovou sa to nekončí. Dom Nuvo vnímame komplexne.

Obnovu si zaslúži aj verejný priestor. Práve ten prispieva k celkovému dojmu a funkčnosti lokality. Projekt počíta s obnovením zástavky, miest na sedenie a revitalizáciou zelene v okolí. Zvýši sa pohodlie, bezpečnosť a zlepší ovzdušie pre ľudí, ktorí každý deň toto miesto využívajú.

Item 1 of 4

Architekti

Lokálni tvorcovia. Čadčania.

Od začiatku Dom Nuvo vnímame ako priestor pre lokálny talent a tvorbu. Architekti sú z nášho mesta a sú dôkazom, že aj v malej komunite sa dajú robiť veľké veci. Bratia Mikovčákovci reprezentujú mladú generáciu, ktorá sa vrátila zo sveta a začala tvoriť doma. Popri kreslení klasických projektov rozbehli firmu s modulárnou architektúrou Ark-Shelter. Tieto moduly získali cenu CE ZA AR 2019 ako fenomén architektúry. Ich remeselný a zároveň inovátorský prístup sa odzrkadľuje aj v Dome Nuvo.

Item 1 of 1

Investor

Život v malom meste sme si obľúbili.

Chceme vytvoriť prijemný priestor v meste, ktoré sme si zamilovali. Aspoň tak môžeme vrátiť niečo komunite, v ktorej sme sa narodili a žijeme. Vnímame, že mnoho vecí okolo nás potrebuje zmenu, a preto sme na nej začali pracovať. Sme malá rodinná firma, pôsobíme na trhu už 20 rokov. Nazreli sme do maloobchodu, dlho sme prevádzkovali malé kníhkupectvo v centre mesta. Teraz sa posúvame ďalej.

Item 1 of 1